Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Práve v Istanbule sa odohráva dej tohto seriálu. Toto mesto máme možnosť vidieť takmer po každej scéne.

Mesto, ktoré spája dva kontinenty, sa chváli naozaj prestrou históriou a možno práve preto bolo označované ako Nový Rím. Pri nášteve Istanbulu nesmiete zabudnúť na náštevu Modrej mešity, ktorá sa stala synonymom Turecka. V historickom centre mesta nájdete druhú najvýznamnejšiu pamiatku Istanbulu, mešitu Haghia Sofia. Nákupy obstaráte v niekoľkých "bazároch", z ktorých najväčší, Capali Carsi, môže slúžiť doslova ako bludisko.

 

image

imageimageimageimageimage

Niečo o Turecku

Nákupy

Turecko je rajom pre milovníkov nákupov. Vo všetkých turistických letoviskách nájdete krytý bazar, tzv. bedestan, so stovkami stánkov ponúkajúcich tovar najrôznejšieho charakteru. Nepristupujte však na prvú cenu, ktorú vám obchodník ponúkne. Zjednávanie je neodmysliteľnou súčasťou vašeho nákupu a obchodníci dokonca považujú za urážku, pokiaľ na zjednávanie nepristúpite. Pamätajte, že obchodníci odvíjajú svoje ceny ako podľa národnosti, tak podľa vašeho vzhľadu. Máte značkové oblečenie, tak budete mať ďaleko viac nasadené ceny. Chce to skrátka pevné nervy! Nesjednávajte však nikdy v reštauráciách alebo hoteloch, tam už sa to naozaj nehodí.

Suveníry

Medzi najobľúbenejšie suveníry dovážané z Turecka patria jednoznačne koberce vyrábané ručne v Antolii. Ich cena sa líši podľa veľkosti, vzoru a kvality materiálu. Ďalším veľkým lákadlom sú medené výrobky a keramika. Ženy budú potešené výhodným nákupom pomerne kvalitného oblečenia a originálnej pestrofarebnej obuvi. Taktiež zlato a šperky sa v Turecku dajú obstarať pomerne lac¨no. V prípade, že nakupujete u stánkových prejcov, však dajte pozor na ich pravosť. Nespoliehajte sa ani na to, že vám predajca vystaví špeciálny list. Gurmánov poteší široký výber najrôznejšieho korenia, vynikajúce kávy a tabaku. Ak premýšľate o nákupu vodnej dýmky, rozhodnete sa ešte v Turecku. Ich cena je zhruba tretinová oproti Českej republike a naviac výber tabaku je snáď nekonečný. Preferujete vo svojom šatníku kožu alebo si len chcete urobiť radosť koženou kabelkou, v Turecku si vyberete.

Pamukkale

Miesto, ktoré doslova oslní vaše oči, nájdete v západnej Antolyi. Komplex snehovo bielych vápencových terás s krištálovo modrými jazierkami vytvorila príroda a kvôli ľudskej chamtivosti o nich svet skoro prišiel. Našťastie sa všetko podarilo zachrániť, a tak si ich môžete vychutnať i vy. Bohužiaľ nie je možné kúpať sa vo všetkých jazierkach s liečivou vodou, ale stále zostalo niekoľko špeciálne upravených. Takže plavky so sebou!

Turecká káva a čaj

Predstava o skvelej tureckej káve pochádza ešte z dôb Osmanskej ríše, ktorá mala obrovské provincie, v ktorých sa káva pestovala. V dnešnej dobe kávu začína vytlačovať silný sladený čaj. Nezáleží, či je čierny, zelený alebo ovocný. Kupodivu v letných parných mesiacoch najlepšie zaženie smäd.Typickým tureckým nápojom je Ayran - teda nakyslý jogurtovomliečny nápoj. Ak nie ste zvyknutí na podobné experimenty, nepokúšajte svôj žalúdok.

Bezpečnosť

 

V Turecku nie sú problémy s osobnou bezpečnosťou. Bezpečnostná situácia je zrovnateľná s Európou. Prepadnutia sú v Turecku menej časté ako v západných krajinách. Drobná kriminalita je v hlavných turistických oblastiach pomerne častá, vyskytujú sa aj prípady znásilnení. Mimo turistických letovísk a veľkých miest je potrebné počítať s možnosťou, že samotná žena vzbudí pozornosť. Pokiaľ sa mimo týchto oblastí, najmä na vidieku, prechádza sama po ulici, vystavuje se prípadným ťažkostiam.

Turecko patrí medzi krajiny s najväčším počtom dopravných nehôd a najvyššou úmrtnosťou. Veľmi ostražití by mali byť chodci, pretože v Turecku je uplatňované "pravidlo absolútnej prednosti motorového vozidla". Pri riadení automobilu odporúčame tiež zohľadniť niektoré ďalši špecifiká tunajšieho dopravnej premávky: o svojej prítomnosti dáva vodič ostatným na vedomie najmä trúbením, použitie svetelnej signalizácie neznamená dávanie prednosti ale práve naopak. Pokiaľ vodič pred Vami signalizuje ľavým blinkerom, nemusí to znamenať len jeho odbočenie vľavo, ale tiež vám týmto spôsobom môže dávať najavo, že ho je možné predísť.

 
TOPlist